KOMERCJALIZACJA INNOWACJI to proces przenoszenia wyników badań naukowych, prac rozwojowych oraz związanego z nimi know-how do praktyki gospodarczej.
Przedmiotem komercjalizacji mogą być m.in. aplikacje, programy komputerowe, bazy danych, prototypy, gotowe urządzenia, receptury, substancje chemiczne i inne rozwiązania technologiczne.
Wyróżniamy dwie główne ścieżki komercjalizacji
komercjalizację bezpośrednią
realizowaną przez Dział Transferu Wiedzy Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie
komercjalizację pośrednią
realizowaną przez spółkę celową Centrum Komercjalizacji Badań Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie
Komercjalizacja bezpośrednia oznacza sprzedaż albo oddanie do użytku innemu podmiotowi wyników prac działalności naukowej (innowacji).
W wyniku zawarcia umowy zbycia praw, czyli sprzedaży następuje przeniesienie pełni praw z uczelni na podmiot kupujący (twórca traci uprawnienie do dalszego dysponowania i rozwijania swojej innowacji).
W przypadku zawarcia umowy licencyjnej następuje udzielenie przez uczelnię wybranemu podmiotowi upoważnienia do korzystania z innowacji na określonych w umowie zasadach oraz w określonym czasie (licencja wyłączna lub niewyłączna).
Etapy komercjalizacji na UEK
Zgłoszenie innowacji
Twórca lub kierownik zespołu badawczego innowacji zgłasza pisemnie do Działu Transferu Wiedzy formularz w ciągu 2 tygodni od powstania innowacji.
Do formularza należy dołączyć opis innowacji zawierający:
- korzyści wynikające z zastosowania innowacji – jakie zastosowania innowacji wynikać mogą dla potencjalnego użytkownika oraz problemy, jakie rozwiązuje dana innowacja;
- potencjalne rynki – na jakich innowacja może być wykorzystywana;
- kluczowe bariery wejścia na rynek jakie mogą dotyczyć innowacji;
- stan rozwoju innowacji – określenie, na jakim etapie rozwoju znajduje się innowacja (model, prototyp, testowanie, itp.)
- zainteresowanie rynku – czy zostali zidentyfikowani potencjalni partnerzy (firmy, instytucje lub inne podmioty otoczenia gospodarczego) zainteresowani wdrożeniem innowacji.
Opis innowacji ma być tak skonstruowany, aby wszystkie najważniejsze atrybuty techniczne innowacji zrozumiane były dla osoby niebędącej ekspertem w danej dziedzinie.
Decyzja Rektora
Formularz po sprawdzeniu formalnym przez Działu Transferu Wiedzy przekazywany jest Rektorowi do decyzji o wystąpieniu lub zaniechaniu wystąpienia o udzielenie ochrony prawnej (np. patentu).
Rektor wydaje decyzję w zakresie wykorzystania innowacji i ewentualnego wystąpienia o udzielenie ochrony patentowej w terminie do 2 miesięcy od otrzymania zgłoszenia.
W przypadku podjęcia przez Rektora decyzji o wystąpieniu o udzielenie ochrony patentowej, Rektor ustala zakres przedmiotowy i terytorialny zgłoszenia oraz decyduje o przeznaczeniu na ten cel odpowiednich środków finansowych.
Co podlega ochronie patentowej:
- wynalazki
- wzory użytkowe
- wzory przemysłowe
- znaki towarowe
Twórca zobowiązany jest do zachowania tajemnicy do dnia uzyskania przez Uczelnię ochrony innowacji.
Formalności związane ze zgłoszeniem patentu koordynuje zespół Działu Transferu Wiedzy.
Działania brokerskie
- Kontakt z potencjalnymi firmami zainteresowanymi wdrożeniem innowacji
- Umowa o poufności
- Negocjacje z firmą
- Umowa z firmą
Wynagrodzenia dla twórców
- W przypadku komercjalizacji dokonanej przez Uczelnię pracownikowi przysługuje od Uczelni nie mniej niż 50% wartości środków uzyskanych z komercjalizacji przez Uczelnię, obniżonych o nie więcej niż 25% poniesionych przez Uczelnię kosztów związanych bezpośrednio z tą komercjalizacją.
- W przypadku komercjalizacji dokonanej przez pracownika, Uczelni przysługuje 25% wartości środków uzyskanych z komercjalizacji przez pracownika, obniżonych o nie więcej niż 25% poniesionych przez pracownika kosztów związanych bezpośrednio z tą komercjalizacją.